fbpx

Хурма: посадка та догляд

Хурма: посадка та догляд
16 червня
Хурма: посадка та догляд

Хурма є тропічною листопадною культурою, яка налічує понад 1500 сортів. Висота дерева становить близько 5-7 метрів, його крона розлога та густа, а головною перевагою є стабільно високий врожай. Коли саме хурма розпочинає плодоносити? Як правильно доглядати за цією рослиною? Розглянемо у цій статті.

Плодовий сад (6)

Ще пару десятиліть тому хурма була дефіцитним екзотичним плодом, але завдяки клопіткій роботі селекціонерів виростити солодку ароматну ягоду стало можливо прямо на своїй ділянці. Батьківщиною хурми вважаються Північні регіони Китаю, тому її також називають «китайським персиком». Для хурми характерні оранжевого відтінку плоди з ніжним солодко-терпким смаком, який можна прибрати поклавши плід в морозильник.

Посадка

Після того як визначились з сортом хурми який полюбився нам найбільше, потрібно ще обрати підходяще місце для посадки. Хурма - сонцелюбиве дерево, тому вартопідібрати для неї найбільш сонячне місце, яке буде рівномірно освітлювати крону дерева. До того ж, хурма не любить протягів, тому вона потребує затишного та захищеного від вітрів місця. Можна посадити біля господарських будівель, або ж встановити спеціальні щити з бруса і нетканного матеріалу(або плівки).

Хурма надає перевагу суглинистому грунті з достатнім дренуванням. Не любить болотисті низинні грунти, так як в них коріння починає гнити і рослина просто загине. Також надмірно удобрені грунти можуть призвести до небажаного росту і нерівномірного розвитку крони. Зберігаємо тут золоду середину.

Основою успішного вирощування Хурми і подальшого плодоношення хурми є її посадка. Розглянемо пороково як висаджувати дерево.

 • Підготовка посадкової ями. Місце обирають та готують заздалегідь. Об'єм ями має становити не меньше 50 літрів. У неї додають дренажний шар з гальки або річкового піску Обов'язковим є внесення перегною. Для зручності грунт насипають горкою, а не рівномірно.
 • Вибір саджанця. Найкраще висаджувати однорічні або дворічні саджанці, бажано з відкритим коренем, щоб ви могли бачити кореневу систему. (див. малюнок 1.1)
 • Розміщення саджанця. Перед розміщенням в яму забивають опорний кілочок. Дерево встановлюють на утворений горбик і добре розправляють коріння. Важливо враховувати розташування кореневої шийки - вона повинна бути заглиблена на 5-7см.(див. малюнок 2.1 і 2.2)
 • Засипають кореневу систему знятим грунтом, періодично поправляючи коріння дерева. Не слід ущільнювати землю ногами, адже це може пошкодити коріння.
 • Розміщувати саджанець необхідно на невеликому підвищенні відносно рівня грунту. Тоді під час весняного паводка коренева шийка і місце щеплення не будуть піддаватись впливу талих вод.
 • Саджанець фіксується стрічкою або мутузкою. Рясно проливають грунт. На один саджанець необхідно 20-30л води.

 

1.1 Коренева система саджанця
1.1 Коренева система саджанця

 

1.2 Схема посадки саджанця
2.2 Схема посадки саджанця
1.1 Схема посадки саджанця
2.1 Схема посадки саджанця

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Після посадки за рослиною ретельно доглядають та недопускають пересихання грунту.

Догляд

Дотримання агротехніки - запорука здоров'я та гармонійного розвитку дерев.

 1. Полив.
Тривалі періоди посухи можуть стати небезпекою для рослини. Плоди, не досягнувши повної зрілості, масово опадають. Хурмі необхідні щільні та регулярні поливи. Однак, важливо уникати перезволоження, оскільки це може призвести до заболочування та гнилі коренів рослини.
Улітку особливо важливо забезпечити високу вологість повітря навколо хурми. Для досягнення цього можна застосовувати обприскування вечірніми або ранковими годинами, або розміщувати посудини з водою під кроною рослини.

2. Підживлення.
Для досягнення багатого урожаю культури обов'язковою умовою також є правильне внесення добрив. Перше внесення поживних речовин проводять під час весняної посадки, додаючи їх безпосередньо в посадкову яму.
У випадку осінньої посадки хурми, не рекомендується вносити добрива в посадкову яму. Надлишок азоту може спричинити інтенсивне зростання вегетативних частин рослини, які не матимуть достатньо часу для дозрівання до настання зими. Це значно знизить зимостійкість рослини.

Добрива вносяться кілька разів на сезон:

 • навесні, коли хурма розпускає бруньки – азотовмісними добривами та підкормками;
 • влітку, коли хурма починає цвісти і плодоносити калійно-фосфорними сумішами;
 • восени, після зняття плодів можна додатково внести тільки калій і фосфор, щоб підвищити зимостійкість дерева.


Мінеральні добрива рівномірно розсипають по грунту, закладаючи на глибину до 5-7 см. Це збільшить їх ефективність.

3. Мульчування та розпушування грунту.

Для забезпечення здорового росту рослини необхідно регулярно розпушувати ґрунт під нею, уникати утворення щільної ґрунтової кірки. Ця кірка заважає проникненню кисню до коренів і порушує процес газообміну.
Щоб зменшити частоту поливу та розпушування, рекомендується мульчувати ґрунт під кроною рослини. Для цього можна використовувати органічні матеріали, такі як сіно, кора або солома, або неорганічні матеріали, наприклад, агротекстиль. Додатковим помічником у мульчуванні та збереженні повітряності ґрунту є пристовбуровий круг, який використовується для захисту рослини. Мульчування не тільки допомагає уникнути корочки, але й вберегти коріння від переохолодження, бур'янів та шкідників. Таке укриття не лише забезпечує захист від росту бур'янів, але й допомагає зберегти оптимальні умови навколо рослини.

4. Обрізування гілок.
Для створення правильної крони хурми рекомендується річна обрізка гілок. Особливістю цієї культури є плодоношення на нових пагонах, які з'являються протягом поточного року.

Порядок обрізки такий:

 1. У перший рік після посадки саджанця рекомендується лише зрізати його до висоти 80 см, залишаючи бічні гілки.
 2. На другий рік слід підрізати скелетні гілки до 40 см.
 3. Наступні обрізки необхідні для скорочення гілок та формування більш щільної та густої крони. Довгі незаплетені гілки можуть вигнутися під вагою плодів.

Обов'язковою є також санітарна обрізка, під час якої видаляються сухі, пошкоджені та замерзлі гілки, а також пагони, які суттєво загущують крону рослини.

5. Підготовка до зимівлі.

При вирощуванні хурми важливо враховувати районування сорту саджанця. Якщо морозостійкість сорту виявиться нижчою, ніж необхідна, то існує ризик, що він може вимерзнути протягом першої зими.

Для підвищення стійкості до холодів важливо правильно підготувати дерево до зимівлі. У перші роки після опадання листя рекомендується вкривати саджанець повітропроникними матеріалами, наприклад, агротекстилем.

Додатково, з настанням осені, слід вносити підживлення, яке допоможе збільшити зимостійкість рослини.