Якщо у Вас є порожня земля і Ви замислюєтеся, що посадити, чим займатися, мрієте мати свій бізнес і хороший дохід щороку, або просто думаєте, що посадити на ділянці, то посадивши саженцы грецкого ореха - Ви попадете прямо в ціль!
Горіх дуже цінний вид дерева, і ми часто не розуміємо, що росте у нас під ногами, яке багатство ми маємо. Волоський горіх дуже часто використовують у виробництві дорогих меблів, горіх має дуже гарний колір та структуру дерева.
З листя роблять лікувальні настоянки, екологічні фарби для деревини та тканинної продукції. Використовують відвар листя для поліпшення структури волосся, при ополіскуванні з'являється помітний блиск, а ще це екологічний барвник, волосся стане темнішим. Недозрілі плоди, в яких багато вітаміну C, варять та отримують різні десерти.
Ядро дозрілого горіха містить цінні вітаміни для людини, такі як К, що сприяє нормалізації згортання крові, і Р, приводить до норми стінки кровоносних капілярів, підвищує еластичність та міцність судин. При зберіганні плоди горіха накопичують корисні речовини.
Правильне збирання та зберігання врожаю
У плодоношення саджанці волоського горіха входять по-різному. Найчастіше, продоносити горіх починає з 3-го року після посадки. Приблизно на 5-6 році горіх дасть 20-40 горіхів. Так, плодоношенням це не назвеш, але не потрібно забувати що кожного року кількість плодів горіха збільшується в геометричній прогресії і вже в 20-річному віці - мішок - півтора горіхів Вам забезпечено. А в 50-60 років деякі сорти дають по 150-200 кг. горіха! Плоди дозрівають у період: початок серпня – кінець жовтня. Ознака стиглого горіха - зелена шкірка, що лопнула.
Зі збором урожаю не слід зволікати, потрібно збирати горіхи до осінніх злив. У горіх без шкірки потрапляє багато вологи, шкіра горіха починає набувати більш жовтого, бурштинового кольору. Горіх – джерело йоду. Чим довше зрілий горіх залишається на дереві або землі, зовнішні впливи призводять до виділення йоду. Внаслідок цього темніє шкіра горіха. Відомо, що горіх цінний якщо у нього біла шкіра.
Для збирання врожаю використовують спеціальну техніку. Різні вібраційні машини та інструмент. При такому вигляді збору врожаю дерево не отримує механічних пошкоджень. Але якщо у вас немає такого інструменту, підійде й звичайна палиця. Тільки потрібно бути дуже обережним, щоб не завдати великих ушкоджень гілкам та плодовим утворенням. Горіх дуже швидко відновлюється, але обережність при зборі потрібна.
Зібрані горіхи потрібно очистити від зеленої шкірки та просушити, розклавши тонким шаром. Зберігати горіхи потрібно в полотняних мішках, багато хто зберігає в сітках. Головне, щоб у приміщенні не було високої температури. Справа в тому, що при жарі, олії волоського горіха стають токсичними та гіркими. Рекомендується зберігати волоський горіх у шкаралупі, так він краще збереже антиоксиданти, При зберіганні горіха без шкаралупи він знижує свої корисні властивості та окислюється.
Метод вирощування
Порядок саджанців ведуть за напрямом північ - південь. При такій посадці дерева більше використовують сонячне світло. Волоський горіх невибагливий і стійкий до хвороб. Добре росте на різних ґрунтах крім сирих та важких ґрунтів.
Посадка
Існує багато розбіжностей, коли краще садити саджанці волоського горіха. Є свої плюси та мінуси в кожній. Але осіння посадка горіха лідирує за всіма свідченнями.
Плюси: гарне приживлення, коренева система отримує корисні мікроелементи із ґрунту довгий період часу. Талий сніг живить чистою дистильованою водою. Саджанець почне рости разом із усіма деревами без запізнень у розвитку.
Мінуси: ризик підмерзання. У деяких північних регіонах простежується сильніші заморозки. Весняна посадка виключає цей ризик, але саджанці затримуються у розвитку. Саджанцю потрібно одночасно вкорінюватись і подавати поживні речовини у верхівку саджанця. При весняній посадці потрібно забезпечити гарний полив вже навесні відразу після посадки.
Готуємо яму і суміш для посадки саджанця. Копаємо з допусками на 20-30 см більше. Потрібно перемішати верхній шар ґрунту, перегній та торф у співвідношенні 1:1:1. Додаємо добрива: доломітове борошно – 500 г, суперфосфат – 500 г, хлористий калій – 500 г. Все це перемішуємо із ґрунтовою сумішшю та заправляємо в яму.
При посадці центральний провідник кореневої системи вкорочують на 5-10 см. Підрядну кореневу рівномірно розправляють по всій ямці і засипають сумішшю землі та перегною 1:1. Слідкуйте за рівнем кореневої шийки, садити на рівні землі або вище на 5см. Ґрунт добре утрамбовуємо і робимо поливальну лунку. Поливаємо 10-20 л води. Після вбирання вологи, земля дасть невелику усадку. Слідкуйте щоб рівень кореневої шийки не пішов нижче рівня землі. Останній етап, мульчуємо пристовбурне коло соломою, перегноєм або торфом для довгострокової затримки вологи. У посушливу погоду необхідно поливати 2-3 рази на тиждень.
- Вологість для молодого саджанця - дуже важливий показник росту -
Рекомендации по посадке плодовых деревьев!
Обрізання
Горіх - дуже любить сонячне світло, тому крона дерева повинна добре просвічуватися і дихати. Обрізка допомагає саджанцю формувати потужний скелет гілок. Обрізка та формування саджанців волоського горіха – це основа, її потрібно проводити вже з другого року після посадки.
Добрива
Відмінне добриво для волоського горіха – сидерати. Люпин, овес, чин, горох. Сидерати висівають у міжряддях горіхового саду у серпні та заорюють у землю наприкінці жовтня. Добрива, які провокують ріст (азотні), не рекомендується застосовувати в період коли сад плодоносить і під молоді дерева. Це може спричинити різні захворювання. А ось фосфорно – калійні добрива йдуть лише на користь. На горіх віком 15-20 років за сезон потрібно: суперфосфат – до 10 кг, аміачна селітра – 6 кг, калійна сіль – до 3 кг, сульфату амонію – 10 кг.
Примітка: добрива до складу яких входить азот (аміачна селітра) необхідно вносити лише у весняний період, решта – в осінній.
Хвороби та шкідники Грецького Горіха
Бура плямистість (марсоніоз) - найшкідливіша хвороба. Виявляється ураженням листя, горіхів та плодів. Захворювання небезпечно при підвищеній вологості та дощах, коли на листі проявляються дрібні бурі цятки, і під впливом вологи вони швидко поширюються. Листя починає опадати і в результаті плоди не отримують харчування, в результаті не дозрівають.
Боротьба полягає у своєчасному збиранні опалого листя і вирізування пошкоджених гілок. Потрібно проводити профілактичне обприскування ранньою весною 1% бордоською сумішшю перший раз до появи перших молодих листочків, другий раз коли листя вже сформовано, третій раз приблизно через три тижні після другого обприскування. Осіння, четверта обробка після того, як листя обпаде, використовуємо 3%-ний розчин.
Також використовують фунгіциди: Стробі, Хорус, Рідоміл Голд та інші.
Горіхова міль. Небезпечна гусениця горіхової молі, вона вгризається в листя, послаблюючи дерево. При боротьбі використовують обприскування отрутохімікатами системної дії: Конфідор, Каліпс та ін.
Американський білий метелик. Якщо Ви помітили на дереві павутиння, це перша ознака, що на вашому дереві оселилися гусениці, які з часом розповзаються по всій кроні дерева. Гусениця завдає шкоди не лише листям, а й свіжому приросту гілок. Якщо виявили – негайно прибрати з дерева та спалити. При боротьбі використовують обприскування інсектицидами: Актара, Каліпс, Конфідор та ін.
Яблонна плодожерка. Гусениці починають завдавати шкоди плоду вже з початку літа та виїдають серцевину плода. В результаті плоди опадають. Викорінювати проблему аналогічними препаратами, інсектициди Вам на допомогу.
Попелиці бувають різних видів. Вони люблять харчуватися соками листя та нирками. При боротьбі використовують такі інсектициди, як Децис Профі. Потрібно проводити щонайменше дві обробки на рік, тому що попелиця розмножується 2-3 рази за сезон.
Горіхова плодожерка - ще один небезпечний шкідник. Гусениці шкодять плодам, як тільки він починає формуватися і виїдає його з середини. Крім отрутохімікатів застосовують наствольні пов'язки із щільної тканини, які кріплять на висоті 40-60 см від землі. Наносять не висихаючий клей (ALT). При накопиченні шкідників пов'язку змінюють на нову, а стару потрібно обов'язково спалити. Додатково інсектициди: Децис 2,5 КЕ 0,025% або Карате 2,5 КЕ 0,1-0,15%.
Горіховий бородавчастий кліщ. Самий невидимий ворог садівника, його майже не видно (0,1 мм) проявляється появою на листі бородавок. Найбільшої шкоди може завдати молодим саджанцям. Для знищення кліща підходить інший вид хімікатів - акарициди, наприклад Вермітек.
Також дивіться Календарный план защиты растений . Дізнайтеся як захистити Ваш садок від хвороб і шкідників.
Сподіваємося прочитавши цю статтю Ви обов'язково посадите у себе на ділянці волоський горіх. У літній період горіх укриє Вас від спеки, а восени порадує великими врожаями і забезпечить Вас смачними та корисними горіхами на всю зиму. Посадіть горіх, закладіть пам'ять про себе на багато поколінь вашої родини! Бажаємо успіху!