fbpx

Посадка дерев: Яблуня

Посадка дерев: Яблуня
14 июня
Посадка дерев: Яблуня

Створення власного плодового саду - це клопітка праця, яка винагороджує нас смачними плодами та гарним настроєм. Як же цікаво спостерігати як те, в що ми вкладаємо власні енергію та час, з кожним днем зростає та живе. Ми формуємо маленький Рай не тільки для нас, а й для нащадків.

Плодовий сад (6)

Яблуко - одне з найпоширеніших фруктів у світі. З ним пов'язано безліч легенд, казок та пісень. Згадаймо завдяки чому з'явився закон земного тяжіння: усі ми в школі вчили та знаємо що його винайшов Нютон після того як яблуко впало йому на голову. А через що було вигнано Адама та Єву з Райського Саду? Знову ж через яблуко пізнання. Цей фрукт також послужив причиною Троянської війни, тоді його називали яблуком розбрату. Існує ще незліченна кількість історій де згадується цей соковитий, смачний та корисний фрукт.
На сьогоднішній день існує дуже багато рецептів з яблуком, найпоширеніші у нашій країні - запечені яблука, варення, різноманітні соки, пироги та інші.

Але як виростити гарну родючу яблуню та вберегти її від хвороб та шкідників? У цій статті ми покроково розберемо усі аспекти посадки та догляду за цим чудовим деревом.

Посадка
 

Висадка яблуні у відкритий грунт можлива як навесні, так і восени. Проте перед тим, як приступити до посадки, необхідно вибрати найбільш підходяще місце для цієї рослини. Ділянка повинна бути відкрита, сонячна і не мати сильних потягів вітру, поряд з ним не повинно бути будівель або інших дерев. Фахівці рекомендують уникати посадки молодого деревця поруч із старими, оскільки останні забиратимуть поживні речовини у яблуньки та загороджуватимуть її від сонячних променів. Грунт повинен бути родючим і має бути помірно кислим, оскільки в іншому випадку вам доведеться знейтрализовувати його з додаванням вапна або доломітового борошна при перекопці. Важливо, щоб у складі грунту був азот, який необхідний рослині для нормального росту і плодоношення.
Перед посадкою варто підготувати яму за здалегідь. Якщо посадка здійснюється навесні, готуйте яму з осені, якщо ж ви саджаєте дерево восени, то викопайте яму хоча б за місяць до посадки, щоб ґрунт у ній встиг осісти. Осіння посадка проводиться після листопаду – в цю пору дерево буде активно обростати коренями, у той час як наземна частина вже спочиватиме. Ваше завдання дереву не заважати. Яма під посадку повинна бути десь близько 1 м в діаметрі і 80 см в глибину, стінки ями краще робити напівкруглі зі стрімкими краями.
Між рядами потрібно брати близько 6 м, а між деревами в ряду – не менше 4 м (ця відстань підходить для сильнорослих сортів, якщо ваші сорти не сильнорослі, то можете взяти відстань менше). 
Посадкова поживна суміш повинна складатися з родючого грунту, органічних і мінеральних добрив. Грунт змішується з добривами, перед тим як ви на третину заповните нею посадкову яму. Можна вносити добрива в грунт відразу при перекопуванні. Добривами можуть служити компост або перегній, близько 2 відер на яму, десь кілограм деревної золи і суперфосфату. Намагайтеся трохи краще перемішати добрива з грунтом. 
Свіжий гній в яму закладати не рекомендується, це шкодить корінню. Також в посадкову суміш не додавайте добрива з азотом, це сповільнить приживлюваність ваших саджанців.

Схема посадки саджанця
1.1 Схема посадки саджанця
1.1 Схема посадки саджанця
1.2 Схема посадки саджанця


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На фото вище є 2 схеми посадки саджанців. Розберемо їх детальніше.
Під час посадки саджанця спочатку варто вбити кілок, до якого згодом прив’язують деревце. Корені яблуньки перед посадкою потрібно витримати кілька годин у стимуляторі росту. Є й народний спосіб: замочити корені у бовтанці з гною, глини та води або хоча б просто потримати кілька годин у посудині з водою. Це стимулює ріст та розвиток кореневої системи. 

 Також у грунті можуть бути шкідники, які залюбки з’їдять все, що опиниться під землею, включаючи соковиті корінчики саджанців. Тому до розчину стимулятору росту можна додавати препарат Антихрущ – 10 мл на 1–2 літри води. Він надовго захищає від личинок хруща, вовчка (ведмедки), дротяника та інших шкідників. Якщо ви захочете обрати тільки щось одне – стимулятор росту або препарат проти шкідників, то однозначно обирайте друге, бо шкідники несуть молодим саджанцям значно більшу загрозу, ніж нестача фітогормонів.
Далі на дні ями робимо горбик і ставимо на нього саджанець, потроху розправляючи корінці донизу. Потім злегка присипаємо землею, яку відклали збоку, і поливаємо. Потім утрамбовуємо ґрунт. Важливо також стежити за тим, щоб не засипати кореневу шийку. Якщо місце щеплення буде надто близько до ґрунту, то пускатимуться в ріст пагінці дички, які ослаблюватимуть всю рослину. Після поливу 2–3 відрами води присипте лунку сухою землею, а деревце міцно прив’яжіть до кілка, щоб не просіло. Зріжте на пару сантиметрів верхівку та краї бокових гілок (якщо це дворічний саджанець) – завдяки такій обрізці краще ростимуть нові гілки.
Завчасна підготовка ями, щоб добриво встигло трохи розкластися, та принцип посадки деревця восени нічим не відрізняється від весняної посадки. Єдиний нюанс: в  період осінньої висадки не вносять свіжий гній чи азотні добрива, які стимулюють вегетацію та сокорух, від чого дерево може вимерзнути. Так само поливають 2–3 відрами води, притискають ґрунт і трохи мульчують.
Перед настанням морозів пристовбурне коло мульчують опалим листям 10 см заввишки для захисту коренів від вимерзання. Також молоді деревця захищають від гризунів – обв’язують стовбур біля кореня пластиковою сіткою.
 

Коренева система саджанця
Коренева система саджанця


Купуючи саджанець, придивіться, щоб кора була скрізь одного кольору(біла, якщо інші кольори, то коріння або гниє, або має інші захворювання) та дерево мало добре розвинені корінці. Зверніть увагу на малюнок, який має бути корінь у дерева щоб воно гарно прижилось. Краще прийметься яблунька-однорічка, ніж більш дорослий саджанець. Також купуйте сорти лише в розплідниках, бо на ринку можуть бути недобросовісні продавці.